معرفی دومین طرح اشتغالزایی به منظور حمایت از اقشار مختلف مهندسان

صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمانها

همراه با افزایش کیفیت ساخت و رونق بخشیدن به صدها شغل و امکان تعریف ده ها شغل جدید

 

◾️طرح مسئله:

 این حق هرخریداری است که از نقاط ضعف و قوت ملک خود در تمامی بخش ها مطلع باشد. چرا که ساختمان از قسمت‌های زیادی تشکیل شده و صرفا بیان این جمله کلی که "ساختمان برابر با ضوابط مقررات ملی ساختمان احداث شده است" به تنهایی نمیتواند دربرگیرنده مشروح خصوصیات همه اجزا و درجه‌بندی کیفیت بخش‌های مختلف ساختمان از قبیل اسکلت بتنی یا فلزی و یا خصوصیات معماری، نما، نازک کاری و به ویژه تاسیسات برقی و مکانیکی به عنوان قلب تپنده ساختمان باشد.

 از طرفی عقل و منطق حکم می کند که سطح کیفی بخش‌های مختلف ساختمان بر روی قیمت آن تاثیرگذار باشد و یا ملکی که اطلاعات کافی و دقیقی از کیفیت فنی آن ارائه نشده، از ارزش کمتری برخوردار باشد. بنابراین در چنین شرایطی در دسترس نبودن و یا موثق نبودن این اطلاعات برای خریدار، باعث می‌شود تا در معاملات مسکن، بعضا بهایی بیش از بهای واقعی یک ملک پرداخت شود و خریدار ملکی را خریداری کند که در آینده نیز مشکلات زیادی را در دوره بهره برداری ایجاد و هزینه‌های اضافی جهت جبران این نقایص بر وی تحمیل خواهد کرد. به این ترتیب بهره‌برداران با استفاده از شناسنامه فنی و ملکی می توانند متوجه هزینه‌‌ای شوند که بابت یک ساختمان می‌پردازند و سرمایه‌گذاری صحیحی انجام ‌دهند. درواقع همان‌طور که یک فرد برای احراز هویت به شناسنامه نیاز دارد، هویت یک ساختمان هم باید در زمان ساخت و بهره برداری احراز شود.

 از آنجا که تمام قوانین لازم برای تحقق این مهم وجود دارد اما متاسفانه شاهد آن هستیم که اغلب ساختمانها از داشتن این سند محروم هستند و معدود ساختمانهای دارای سند مذکور نیز به درستی تکمیل نشده و مورد استفاده قرار نمیگیرند.

 hamilogo

◽️حل مسئله:

 تنظیم اصولی و صدور شناسنامه فنی و ملکی و وابسته نمودن معاملات ساختمانها به آن، علاوه بر مشخص نمودن ارزش واقعی هر ملک، کمک شایان توجهی بر شفاف سازی کیفیت مصالح، ساماندهی کارگران ماهر و اصلاح فرآیند ساخت و ساز می نماید، همچنین موجب خواهد شد معاملات مسکن سمت و سوی تخصصی یافته و شرایط لازم جهت اجرای مبحث۲۲(نگهداری و مراقبت از ساختمانها) نیز فراهم گردد.

 با تحقق این امر، ضمن حضور مجریان ذیصلاح در میدان و رونق اشتغال ایشان بعنوان متولیان اصلی تنظیم این سند، عرصه بر افراد صوری کار و فاقدصلاحیت تنگ خواهد شد. استفاده از مصالح استاندارد و باکیفیت، اکیپها و کارگران ماهر در صنعت ساختمان رونق یافته و مهندسان در ۷ رشته تخصصی جزئیات ساخت را در سند مذکور ثبت و امکان رصد و پیگیری هرگونه اشکال در کار فراهم خواهند نمود.

در این حالت ساختمانها بعنوان یک سرمایه ملی و پر هزینه ترین کالای خریداری شده توسط هرخانوار، بیش از پیش مورد توجه و نگهداری قرار خواهند گرفت.

learn2 masabeghe nazar maghale