گزارشی از هفتمین جلسه هم اندیشی

تهیه کننده: خانم مرادی از خبرگزاری ایسنا

هفتمین جلسه هفتمین جلسه هم اندیشی "گروه مهندسان حامی" با شرکت یک عضو هیئت مدیره و برخی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و با حضور مدیران مجموعه برگزار شد.

 

در این جلسه اعضای شرکت کننده نگرانی‌ ها و دغدغه‌های خود در حوزه مختلف اعم از وضعیت صنفی و جایگاه فعلی مهندسان، عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان وانتظارات خود از مدیران آتی این سازمان را بیان کردند و در نهایت عضو هیئت مدیره سازمان استان تهران ضمن ارائه گزارشی از عملکرد خود در دوره هفتم، به سئوالات مطرح شده از سوی اعضا پاسخ داد.

 

در ابتدای جلسه مهندس مسعودی از مدیران "گروه مهندسان حامی" به تشریح دستور کار هفتمین جلسه هم اندیشی گروه پرداخت و گفت: موضوع " اشتغال زایی" و " ارزیابی عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان" یکی از مهم ترین و محوری ترین مباحثی است که از ششمین جلسه هم اندیشی در دستور کار اعضا قرار گرفته است که علاقمندان می توانند نتایج این مباحث و همچنین موضوعات مورد بحث در جلسات هم اندیشی را از طریق وبسایت و کانال تلگرامی "حامی" مورد مطالعه قرار دهند.

 

مسکوت ماندن تعرفه‌های مهندسی در سال 97

 مهندس مسعودی مسکوت ماندن بحث تعرفه‌های مهندسی را از دیگر دغدغه‌های جامعه مهندسی ساختمان دانست و افزود: متاسفانه موضوع تعرفه های خدمات مهندسی در شرایط فعلی علیرغم همه مشکلات معیشتی، اقتصادی و تورم بالای سالجاری، در سازمان نظام مهندسی ساختمان مسکوت باقی مانده است و با متاسفانه شورای مرکزی نیز رای بر عدم افزایش این تعرفه‌ها در سال جاری را داده است. طبق گزارشهای ارائه شده، تاکنون فقط استان مازندران توانسته تعرفه‌ خدمات مهندسی را در سال 97 افزایش دهد.

 photo 2018-08-31 18-09-09

اهمیت موضوع "اجرا" در میان سه رکن اصلی ساخت و ساز

 این عضو مرکزی "گروه مهندسان حامی" به سه رکن اصلی در ساخت و ساز یعنی "طراحی"، " اجرا" و "نظارت" در قانون اشاره کرد و گفت: بر اساس اقدامات کارشناسی اگر کیفیت ساختمان را بخواهیم ارزیابی کنیم، سهم این ارزیابی 70 درصد به اجرا، 20 درصد به طراحی و 10 درصد نیز به نظارت اختصاص یابد که متاسفانه این وضعیت امروزه برعکس شده است و بحث اجرا به حاشیه رانده شده و موضوع نظارت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

وی در ادامه وضعیت و جایگاه "مجریان ذی صلاح" را یکی از دغدغه‌های عمومی مهندسان عنوان کرد و همچنین لازمه اجرایی شدن دو طرح ارائه شده توسط "گروه مهندسان حامی" در حوزه "اشتغالزایی" را در اولویت قرار دادن موضوع "مجریان ذیصلاح" دانست و تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در بحث "مجریان ذی صلاح" با چالش اساسی مواجه است و با وجود اینکه موضوع "ارجاع کار نظارت" از سال 92 اجرا شد اما این بحث همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و ساز و کار مشخصی در سازمان نظام مهندسی برای اجرای این مهم تعریف نشده است.

 

ضرورت تعریف یا بازتعریف ساختار و استراتژی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان

 در ادامه مهندس حسن پور یکی از شرکت کنندگان این جلسه بر لزوم تعریف یک ساختار مشخص در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد و گفت: سئوال و دغدغه اصلی مهندسان این است که چرا باید آنها با مشکلات و چالش های بیشماری مواجه باشند، در واقع سازمان نظام مهندسی ساختمان باید همانند هر مجموعه‌ دیگری دارای یک ساختار منسجم و کلی باشد در این صورت است که می توان به اهداف و برنامه‌های مورد نظر دست یافت.

 

وی یادآور شد: متاسفانه ما به دلیل بی برنامه گی در پرداختن به موضوعات جز مهندسی دچار نوعی روزمرگی شده ایم، این در حالی است که اگر سازمان نظام مهندسی یک ساختار کلی داشته باشد به تبع آن اهداف، برنامه، سیاست و استراتژی کلی نیز مشخص شود، در این صورت می توانیم مسایل و دغدغه‌های اعضا را به راحتی برطرف نماییم لذا تا زمانی که سازمان ساختار و استراتژی مشخصی نداشته باشد قطعا نمی تواند برنامه عملیاتی برای نقشه راه خود ترسیم کند.

 

در این نشست مهندس سبزواری یکی دیگر از شرکت کنندگان، مهندسان را مظلوم ترین قشر جامعه توصیف کرد و گفت: ابتدا باید ساختار کلی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان تعریف شود تا مسایل و دغدغه‌های مهندسان نظیر مجری ذیصلاح، ارجاع نظارت، اشتغال، تعرفه و غیره در قالب آن ساختار رفع شود.

 

عواقب ایجاد امکان انتخاب یک کار در ارجاع نظارت فاجعه بار است!

 مهندس آستانه اصل، از دیگر شرکت کنندگان این جلسه ضمن تاکید بر لزوم سیاستگذاریهای صحیح در امور سازمان گفت: اینکه تاکنون مقوله "مجریان ذیصلاح" به نتیجه نرسیده حتما نتیجه نادرست سیاستگذاریهای مدیران وقت بوده همانند آنچه که اخیرا در ارجاع کار نظارت شاهد آن هستیم که بجای اصلاح و ارتقاء این سیستم، شرایط امکان انتخاب یک کار نظارت را فراهم شده است. این تصمیم گیری فاجعه ای بزرگ در کاهش شأن و جایگاه مهندسان رقم زده است تا جایی که تعرفه و بالتبع آن کیفیت خدمات مهندسی را تا ۵۰% کاهش داده است!

 

نگاه کم اهمیت به بازرسی ها در سازمان مورد تأمل است!

 مهندس محمدزاده، نیز اهمیت ندادن به موضوع بازرسی ها از نحوه ارائه خدمات مهندسی را عامل مهم تخفیفهای غيراصولی تعرفه ها در طراحی، اجرا و نظارت دانست و گفت: بسیار جای تعجب و البته مایه تاسف است که سازمان بجای تقویت بازرسی ها، این موضوع را کاهش داده و به انزوا کشانده است.

 

آمارهای غیرشفاف از وضعیت اشتغال مهندسان

 در ادامه مهندس هندی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، داشتن اطلاعات دقیق و شفاف در خصوص وضعیت اشتغال را بهترین روش برای حل این معضل دانست و افزود: متاسفانه آمار دقیقی از وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در کشور وجود ندارد ضمن اینکه بازار کار برای این افراد در جامعه ما کاذب است بطوریکه حدود 50 درصد آگهی‌های استخدام مهندسان صوری و برای جذب ناظر یا طراح و مجری است و افراد غیر مرتبط و غیرکارشناس در جذب چنین بازار کاری وارد شده اند که متاسفانه هیچگونه برخوردی با این نوع تخلفات تاکنون صورت نگرفته است.

 

وی ادامه داد: لازم است بررسی های اساسی در خصوص آمار اشتغال فارغ التحصیلان در جامعه از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان صورت بگیرد تا بتوان به منظور سر و سامان دادن وضعیت این افراد برنامه ریزی و سیاستگذاری روشن و دقیقی انجام گردد.

 

اراده قوی برای حل معضل مجری ذی صلاح وجود ندارد!

 مهندس دهقان، یکی دیگر از شرکت کنندگان با تاکید بر اینکه اراده قوی برای حل معضل مجری ذی صلاح در بین مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان وجود ندارد، اظهار کرد: باید سازوکارهایی در قالب تنبیه و تشویق برای مالکین و کارفرمایان جهت بکارگیری مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها وجود داشته باشد چرا که با شرایط فعلی اغلب با حضور آنها مخالف می شود.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: باید شهرداری را ملزم کنیم تا نام مجری یا سازنده در کنار طراح و ناظر ذکر شود تا عنوان مجری نیز در پروانه ساخت رسمیت یابد. متاسفانه در شرایط فعلی شهرداری اسم مجری یا سازنده را در آرشیو قرار می دهد و فقط در صورت بروز هر نوع اتفاق یا مشکل عنوان می کند که آن پروژه مجری داشته است.

 

این مهندس عمران تاکید کرد: الزام مجریان و مالکین به رعایت استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و ساز و واقعی نمودن خدمات مهندسان مجری ذی صلاح از دیگر مواردی است که باید توسط سازمان مورد توجه قرار بگیرد.

 

مدیران نظام مهندسی باید کلی نگر باشند!

 در ادامه مهندس یوسفی با تاکید بر اینکه مدیران نظام مهندسی باید کلی نگر باشند تا بتوانند به اهداف ترسیم شده دست یابند،‌ اظهار کرد: متاسفانه امروزه مدیران ما به جزییات بیشتر توجه می کنند در حالی که کلی نگری باید به عنوان یک اصل مهم در امر مدیریتی مورد توجه باشد و جامعه مهندسی نیز باید مطالبات خود را با تکیه به این اصل پیگیری کنند.

 

سازمان نظام مهندسی باید درآمد واقعی داشته باشد!

 همچنین مهندس محسنی، با تاکید بر اینکه درآمد سازمان نظام مهندسی به دلیل پایین بودن شان و جایگان ناچیز است،‌ تصریح کرد: باید سازوکارهایی اتخاذ کنیم که جایگاه این سازمان ارتقا و یک درآمد واقعی برای آن ایجاد شود که البته ایجاد فاصله بین سازمان و جامعه دانشگاهی یکی از مهم ترین دلایل پایین بودن شان سازمان است چرا که اگر دانشجویان در حین تحصیل دوره های تخصصی را بگذرانند راحت تر می توانند به حرفه مهندسی وارد شوند.

 

چرا سهم درآمد مهندسان از هزینه های احداث یک ساختمان کمتر از ۲% است!؟

 در ادامه مهندس علیدوستی مسئول اتاق فکر و از دیگر مدیران "گروه مهندسان حامی"، به مقایسه سهم مهندسان و مشاوران املاک از مجموعه هزینه های ساخت یک ساختمان پرداخت و گفت: در کشورهای پیشرفته سهم درآمد خدمات مهندسی از هزینه های ساخت بیش از ۱۰% است اما باید به آسیب شناسی این موضوع مهم بپردازیم که چرا در ایران این سهم به کمتر از ۲% تنزل یافته و مشاغلی چون مشاور املاک با در نظر گرفتن تعدد معاملات یک ساختمان و با شرح خدماتی که مسئولیتی برای آنها ایجاد نمیکند، سهم بيشتری نسبت به مهندسان با شرح خدمات تخصصی و مسئولیت حقوقی بالا دارند؟

 

مهندس کاشانی، از دیگر شرکت کنندگان این نشست ضمن طرح این سوال که ابتدا باید پرسید که آیا مهندسی را شغل میدانیم؟ گفت: اگر مهندسی شغل میدانیم چگونه است که خودمان در کنار دیگر مشاغل به آن میپردازیم؟

چرا در زمانیکه طراح، ناظر و مجری ذیصلاح هستیم از این فرصت استفاده نکرده و به وظایف قانونی خود نمیپردازیم؟ و همواره این موضوعات را حاشیه مشاغل اصلی خود میدانیم؟

برای اعتبار دادن به این حرفه لازم است ابتدا خودمان قدمهای موثر برداریم و شان و جایگاه حرفه مان را حفظ کنیم.

 

"ضرورت شکل گیری ارتباط مناسب بین سازمان نظام مهندسی با سایر نهادها و دستگاه های اجرایی"، "شکل گیری نگاه راهبردی بین مدیران"، " نهادینه کردن و فرهنگ سازی پیگیری مطالبات در میان مهندسان"، "تهیه انواع اپلیکیشن ها برای استفاده مهندسان"، از دیگر مباحث مورد بحث در هفتمین جلسه هم اندیشی "گروه مهندسان حامی" بود.

 

جناح بندی های سیاسی؛ مهمترین آفت هیات مدیره سازمان در دوره هفتم

 در این نشست دکتر فرهام مقدم راد عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با حضور در جمع اعضاء گزارشی از مهم ترین فعالیتهای انجام گرفته در سازمان ارائه داد و گفت: بنده در دور ششم، فعالیت در سازمان را از گروه تخصصی آغاز کردم و در دوره هفتم به عنوان منتخب هیات مدیره گروه معماری به فعالیت خود ادامه دادم.

 

بازنشستگان سیاسی مهندسان را به حال خود رها کنند!

 وی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر بازنشستگان سیاسی مهندسان را به حال خود رها نکنند بسیاری از موضوعات مهندسان در جامعه حل نخواهد شد، گفت: متاسفانه قبل از شکل گیری اولین جلسه هیات مدیره، جناح بندی های سیاسی در بین اعضا شکل گرفت و روند فعالیت اعضای هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان در دوره هفتم به گونه ای شد که در همان ابتدا 14 نفر با یکدیگر هم عهد شدند و یک تیم را تشکیل دادند و با وجود اینکه ما در گروه معماری بیشترین رای را کسب کرده بودیم عملا در حاشیه قرار گرفتیم و حذف شدیم. بطوریکه علیرغم اینکه در گروه تخصصی معماری بودیم اما در بین نمایندگان گروه تخصصی رای کسب نکردیم!

 

پشت پرده تصمیم گیری های هیات مدیره نظام مهندسی سیاسی است!

 این عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید بر اینکه فضای شیشه ای در سازمان نظام مهندسی ساختمان وجود ندارد،‌ خاطر نشان کرد: متاسفانه اعضای هیات مدیره در سازمان به جای اینکه خود را خادم نظام مهندسی و اعضای آن بدانند، خود را محق این نظام میدانند. با توجه به اینکه پشت صحنه تصمیم گیریها اغلب سیاسی است بنابراین در جمع بندی ها نمی توانیم خروجی فنی داشته باشیم. بعنوان مثال آن فردی که مدعی تدوین ساختار و تعیین شرایط احراز معاونان و مدیران سازمان در دوره ششم سازمان بود در همان سال اول دوره هفتم که رئیس سازمان شد خود مصوبات دوره ششم و کاری که خودش مدعی انجام آن بود را نقض کرد و در مهمترین معاونت سازمان(معاونت خدمات مهندسی) کسی را منصوب کرد که اصلا دارای پروانه اشتغال نبود در حالیکه طبق مصوبات بايد شخصی منصوب میشد که دارای پروانه اشتغال آنهم پایه۱ باشد.

 photo 2018-08-31 18-22-23

دکتر مقدم راد با بیان اینکه گفتمان مشترکی بین مدیران هیات مدیره وجود ندارد،‌ افزود: متاسفانه به دلیل سیاسی شدن فضا آن گفتمان مشترک در سازمان شکل نگرفت. در حالیکه ما به اندازه ۱۰۰۰سال کار برای انجام دادن داریم ولی خروجی این سه سال به همان دلایلی که عرض شد قابل قبول نبود.

 

شکاف میان گروه های تخصصی و هیئت مدیره سازمان

 دکتر مقدم راد با اشاره به ایجاد گسل بین گروه های تخصصی و هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان، ‌گفت: متاسفانه به دلیل اینکه در انتخاب اعضای کمیسیون و گروه های تخصصی بهترین ها ملاک قرار نمی گیرند بنابراین گزینه های مناسب ناخودآگاه در این انتخابها حذف می شوند و شکافی بین گروه های تخصصی و هیئت مدیره شکل گرفته است.

 

تامین درآمد سازمان مهندسی ساختمان از دوره های آموزشی

 وی از درآمد بیش از 400 میلیون تومانی از محل آموزش های اجباری سازمان نظام مهندسی خبر داد و گفت:‌ علاوه بر وظیفه شناخت مجریان و اساتید برای برگزاری دوره های اجباری به منظور ارتقا پایه در کمیته آموزش نظام مهندسی، ما در کمیسیون یک سری دوره های غیراجباری و اختیاری تعریف کردیم که 70 درصد هزینه های آن از طرف سازمان و مابقی را شرکت کنندگان پرداخت می کنند.

 

اهمیت پرداختن به موضوع صدور خدمات مهندسی در ایران بعنوان سومین کشور تولید کننده مهندس در دنیا

 دکتر مقدم راد با اشاره به اینکه ایران (بعد از ‌روسیه و آمریکا) سومین کشور دنیا، از نظر تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی به شمار می رود، گفت: حجم زیاد فارغ ‌التحصیلان مهندسی در کشور در کنار بیکاری و ثابت ماندن تعرفه آنها طی 10سال گذشته موجب شده این افراد چاره ای جز مهاجرت نداشته باشند. بنابراین ما در سیاست "صدور خدمات مهندسی" دنبال آسان کردن مهاجرت و ایجاد زمینه های اشتغال برای این افراد هستیم.

 

این استاد دانشگاه گفت: بحث صدور خدمات مهندسی و روابط بین المللی یکی از موضوعات مغفول در قانون و همچنین سازمان بود که خوشبختانه بنده تلاش زیادی برای گنجاندن این موضوع در قانون انجام دادم بطوریکه برنامه های علمی و‌ آموزشی برای این موضوع تعریف شد و در سال گذشته نیز توانستیم اولین همایش ملی صادرات خدمات مهندسی را برگزار کنیم. ضمن اینکه بااین اقدام دبیرخانه دائمی آن نیز در سازمان استان تهران دایر شد.

 

وی یادآور شد: صدور خدمات مهندسی و روابط بین الملل در شرایط فعلی جامعه و محدودیت های ارزی می تواند فرصت طلایی برای حضور در عرصه بین‌المللی و ارائه خدمات مهندسی از سوی مهندسان ایرانی باشد. همچنان که در حال حاضر کشورهای اطراف نظیر سوریه و عراق به شدت به خدمات ما در این عرصه نیاز دارد.

 photo 2018-08-31 18-09-24

در پایان این نشست از مهندس علی مسعودی به عنوان نفر برتر مسابقات مردادماه با اهدای جوایز تقدیر و قدردانی شد.

learn2 masabeghe nazar maghale