اعلام مواضع رسمی «گروه حامی» نسبت به مسائل روز جامعه مهندسی ساختمان (بخش اول← جمعه ۹ شهریور ۹۷)

تهیه و تنظیم: سیدشهاب صدری

عضو اتاق فکر و سخنگوی گروه مهندسان حامی

 photo 2018-08-31 18-22-27

(۱) توصیه به رعایت اخلاق و رفتار حرفه ای و پرهیز از بداخلاقی‌های انتخاباتی/عزم جدی گروه حامی در برخورد قانونی با بداخلاقی‌ها

با عنایت به نزدیک شدن به دور جدید انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران و شکل گیری گروه ها و تشکل های مختلف در این بستر، اخیراً شاهد مواردی از بی تعهدی و رقابت های ناسالم در فضای مجازی می باشیم. این موارد شامل طرح اتهامات واهی در جهت تخریب این گروه و یا افراد خاص می باشد، همچنین این مورد در خصوص سایر گروه ها و یا افراد نیز بکار گرفته شده است.

 

پر واضح است مولود فضای مسموم در این عرصه هیئت مدیره کارآمد نخواهد بود و مسلما فضای شفاف در سایه چنین اقداماتی خلق نخواهد شد، گام برداشتن در مسیر شفافیت تنها در پایبندی به اصول اخلاقی و رعایت موازین قانونی و ایجاد فضای سالم علی الخصوص در همه ابعاد انتخابات پیشرو قابل حصول خواهد بود، اشاعه اتهامات کلی بدون ارائه مستندات به منظور تخریب گروه‌ها و اشخاص رقیب مصداق بارز بی تعهدی حرفه ای است و گسترش این روحیه و خلق و خوی از جمله موارد بسیار خطرناک در جامعه مهندسی می باشد، بدیهی است در صورت تخلف هر یک از اعضای جامعه مهندسی وابسته به هر گروهی که باشند مسیر منطقی پیگیری از طرق قانونی همواره باز بوده و می‌توان با ارائه مستندات و محکمات به مراجع ذیصلاح به جامعه مهندسی نیز خدمت نمود.

 

به اینگونه افراد و گروه های انتخاباتی توصیه میکنیم بجای پی ریزی بنای جدید بر مخروبه دیگران، با خلاقیت و ابتکار بنای محکمی برای خدمت به جامعه مهندسی پایه ریزی نمایند.

براین اساس توصیه اکید گروه حامی سالم سازی فضای انتخابات به دور از هرگونه مسمومیت و فضاسازی و تخریب ناجوانمردانه در مورد گروه‌های دیگر بوده و این روش را به هیچ وجه حرفه ای و مناسب ارزیابی نمی‌کنیم، بررسی تولید چنین امواجی در ادوار گذشته نیز نشان می دهد که حاصل چنین اقداماتی هیچ کدام از دردهای جامعه مهندسین را درمان نبوده و عقبه و عاقبت خالقان این موارد هم شاهد این مدعاست.

 

گروه حامی با این بی تعهدی ها و بد اخلاقی ها به صورت جدی برخورد خواهد نمود و مجموعه مشاوران حقوقی گروه حامی این موارد را از طریق هیئت نظارت بر انتخابات و طرح شکایت در مراجع ذیصلاح قانونی پیگیری خواهند نمود.

 

(۲) لزوم هوشیاری هیئت اجرایی انتخابات/برخورد با متخلفان و تبلیغات زودهنگام برخی کاندیداها و گروه ها

از دیگر مواردی که در روزهای اخیر شاهد آن هستیم انتشار غیرقانونی ثبت نام شدگان توسط برخی افراد و گروه ها در فضای مجازی و ارسال پیامک جهت ارسال رزومه به منظور آشنایی با کاندیداهای هیئت مدیره می‌باشد، با عنایت به عدم احراز صلاحیت کاندیداها و عدم انتشار رسمی لیست آنها از سوی مراجع ذیصلاح، این چنین اقداماتی می‌تواند به منزله تبلیغات زودهنگام تلقی شود که در نتیجه به تضییع حقوق سایر گروه ها و تشکل ها منجر خواهد شد و لذا از هیئت محترم اجرایی و نظارت بر انتخابات انتظار میرود ضمن رصد هوشیارانه اینگونه موارد، برخورد قانونی و مقتضی با چنین اقداماتی انجام پذیرد.

 

(۳) ضرورت پاسخگویی مناسب و به موقع مدیران سازمان/نظرسنجی نافرجام ارجاع کار نظارت/عدم وجود شفافیت عملکردی و مالی سازمان

برای اولین بار و البته پس از اخذ برخی تصمیمات و اقدامات ناموجه، نظرسنجی مربوط به ارجاع کار نظارت در کانال تلگرامی سازمان درج و به دنبال آن برای تمامی اعضای سازمان پیامک مشارکت در این نظرسنجی ارسال شد، اما متاسفانه ملاحظه شد که نتایج قابل توجه این نظرسنجی بدون هرگونه توضیح و تحلیلی حذف گردید لذا شایسته است مدیران محترم سازمان در این زمینه پاسخگو بوده و با شفافیت بیشتری برخورد نمایند، شکی نیست که تصمیم گیرنده نهایی در این موارد اعضا و مهندسان محترم بعنوان صاحبان اصلی سازمان می باشند.

 

بنابر اعتقاد گروه حامی و برمبنای نظرسنجی‌های صورت پذیرفته عدم شفافیت در تصمیم گیری و عدم ارائه گزارشهای مالی و عملکردی صورت پذیرفته در سازمان از مهمترین دغدغه‌های اعضای نظام مهندسی میباشد و در این میان به نظر می رسد میتوان در قالب ارائه گزارشهای جامع مالی از درخواست های اصلی اعضای محترم فراتر از آنچه برای مجامع عمومی مهیا میشود به صورت مستمر و ماهانه درجهت خلق فضای شفاف بر روی سایت رسمی سازمان منتشر نمود تا کلیه اعضا از درآمدها و هزینه های سازمان خود مطلع شده و از چگونگی هزینه کرد در بخش های مختلف اطلاع پیدا کنند.

 

به اعتقاد ما ایجاد فضای شفاف و شیشه ای یکی از بهترین راهکارهای پیشگیری از تخلفات محتمل در کلیه زمینه‌ها است و این مسئله مهم از مطالبات جدی گروه حامی از هیأت مدیره جدید خواهد بود.

 

(۴) بلاتکلیفی تعرفه خدمات مهندسی با گذشت نیمی از سال/بی توجهی به امر معیشت مهندسان تا کجا؟

از دیگر دغدغه های مهم جامعه مهندسی عضو سازمان نظام مهندسی و گروه حامی بلاتکلیفی تعرفه خدمات مهندسی در سالجاری است که با گذشت بیش از ۵ ماه و با وجود افزایش هزینه ها در کلیه بخش ها و به خصوص بخش ساخت و ساز با بی تفاوتی مسئولان و مدیران سازمان و شورای مرکزی همچنان مسکوت مانده است. توجه داشته باشیم که تنها محل امرار معاش بخش عمده ای از مهندسان، ارائه خدمات طراحی و نظارت در قالب فعالیت های حرفه ای در نظام مهندسی می باشد.

 

مگر اینطور نیست که هزینه خدمات مهندسی طراحی و نظارت به عنوان درصد ناچیزی از هزینه‌های ساخت و ساز محاسبه و ارائه می شود و چرا و با کدام توجیه، علیرغم افزایش قابل توجه هزینه ها و بهائ تمام شده ساختمان، تعرفه خدمات مهندسی سالجاری همچنان بلاتکلیف مانده است؟ سوال اساسی دیگر این است که افزایش ۲۵ درصدی تعرفه خدمات مهندسی نسبت به سال گذشته در کل و عملا چه میزان به هزینه های ساخت و ساز می افزاید؟ ناگفته پیداست که کل هزینه خدمات مهندسی در مجموع سهم بسیار ناچیزی از مجموع هزینه های ساخت و ساز را شامل میشود.

 

گروه حامی اعتقاد دارد که حفظ شئونات مالی مهندسان موجب ارتقاء کیفیت ساخت و سازها خواهد شد. نگاهی اجمالی به آمار درآمد مهندسان در کشورهای توسعه یافته و یا رو به رشد نشان می دهد که درآمد مهندسان در ترازهای بالای جدول درآمد بخش های خدماتی و مهندسی واقع شده و درست به همین دلیل است که نتیجه مستقیم آن حفظ سرمایه های ملی ساختمانها با عمر مفید ۸۰ سال و بیشتر خواهد بود که متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست.

 

(۵) گروه حامی و نگرشی بلندمدت برای تحقق یک تحول تاریخی/تلاش برای تربیت مهندسانی مدیر و کارآمد و ارتقاء جایگاه و منزلت مهندسی

گروه حامی در عرصه انتخابات دوره هفتم نیز حضور داشت، با تقویت اعضاء و دعوت از صاحب نظران و متخصصان و مدیران در اتاق فکر حامی به منظور بررسی و آسیب شناسی عملکرد گذشته و ترسیم یک نقشه راه جامع در فاصله دو انتخابات و به دور از نگاه شب انتخاباتی، به دنبال آن است که رسالت اصلی خود را در پس از انتخابات نیز با جدیتی بیش از پیش از انتخابات پیگیری نماید.

مسلماً رویه مطالبه گری پس از انتخابات دوره جدید چه اعضای هیئت مدیره از این گروه باشند یا نباشند استمرار خواهد یافت و اجازه نخواهد داد شعارها و برنامه‌های کاندیداها بدون رصد و مطالبه‌گری به دست فراموشی سپرده شود.

 

گروه حامی در راستای استمرار بخشی با فعالیت های اصولی و زیربنایی نظیر طراحی و اجرای دوره های آموزشی ویژه حامی با همکاری یک دانشگاه معتبر با هدف آماده سازی مهندسان جوان و تازه فارغ التحصیل شده برای ورود به بازار کار و تدوین طرح های متنوع اشتغالزایی جهت ارائه به هیئت مدیره دور هشتم با نگاه درازمدت و با حداکثر توان و اعتقاد به ارتقاء منزلت و جایگاه کلیه مهندسان محترم به پیش خواهد رفت و در این مسیر از کلیه تشکل‌ها و گروه‌های همفکر و هم اندیشه کمک گرفته و متقابلا نیز به آنها یاری خواهد رساند.

 

براین اساس و به زودی مشروح برنامه های گروه مهندسان حامی جهت اداره دوره هشتم سازمان اطلاع رسانی خواهد شد.

learn2 masabeghe nazar maghale