اعلام مواضع رسمی «گروه حامی» نسبت به مسائل روز جامعه مهندسی ساختمان(بخش دوم← یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷)

توصیه به رعایت اخلاق و رفتار حرفه ای/برخورد قاطع با بداخلاقی ها و رفتارهای غیرحرفه ای

 سرآغاز این اعلامیه نیز همچون اعلاميه گذشته، توصیه رعایت موازین حرفه ای و اخلاق و تعهد در عرصه انتخابات به معدود افراد و گروه هایی است که کمر به تخریب سایر گروه ها و مسموم نمودن فضای پیش از انتخابات نموده اند لذا همچنان توصیه می کنیم که به جای تمرکز و به کارگیری انرژی و پتانسیل خود بر مسیر تخریب، با خلاقیت و نوآوری، پتانسیل خود را در راه خلق برنامه و راهبردهای نوین در راستای تحول بنیادی در سازمان به کار گیرند و رسما اعلام می نماییم که گروه مهندسان حامی هرگز وارد بازی این قبیل افراد و گروه های غیر حرفه ای و تقابل به مثل نخواهد شد، هرچند که اطلاعات ما از عقبه و عملکرد آنها بسیار زیاد است.

با توجه به استمرار این روند بد اخلاقی و بی تعهدی در طول هفته گذشته و به منظور ترویج روند قانون و قانون گرایی، گروه مهندسان حامی با طرح شکایت از چند عضو و گروه در مراجع ذیصلاح با جدیت این موارد را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد نمود.

 

تألم و تأسف فراوان از وقایع اخیر در سازمان/لزوم پاسخگویی سریع، شفاف و جامع هیئت مدیره به اعضای محترم سازمان/ضرورت اصلاحات ساختاری در دوره هشتم

به دنبال تایید اختلاس اخیر صورت پذیرفته توسط مسئولان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و وزارت راه و شهرسازی، گروه مهندسان حامی ضمن ابراز تاسف از وقوع چنین مواردی در سازمان و رسانه ای شدن آن که موجب تقلیل و تضعیف جایگاه و شأن این سازمان حرفه ای و صنفی گردید، خواستار برخورد قاطع با متخلفان و عزل سریع مدیران حاکم طبق نتایج نظرسنجی انجام شده از اعضاء می باشد.

در این راستا لازم است هیئت مدیره سازمان هر چه سریعتر و به دور از فرافکنی و هرگونه توجیه و بطور کاملا شفاف، گزارش جامعی از وقایع پدید آمده را جهت اطلاع کلیه اعضای سازمان منتشر نمایند، بدیهی است تعلل در ارائه واقعیتها در شرایط حاضر موجب تنزل جایگاه مسئولان سازمان خواهد شد.

 

سوء استفاده های مالی در قالب اختلاس و در قالب رانت های مختلف، اغلب معلول ساختار معیوب سازمان ها می باشند.

طی دوره های قبلی در سازمان هیچگاه توجه جدی به این مهم صورت عینی نیافته و مسئولان و اعضای هیئت مدیره فارغ از نگرش استراتژیک و دوراندیشی، تنها با دیدگاه روزمرّگی دوره خود را به پایان رسانده اند، پرواضح است که فضای کنونی حادث شده معلول همان نگرش و عملکرد می باشد، طبیعی است سازمانی که از درون متفرق و تضعیف شود در تنظیم مناسبات بیرونی با سازمانهای مرتبط اعم از دولتی و غیردولتی فاقد قدرت تعامل موثر خواهد بود و نمیتواند تعادل لازم را در تعاملات جدی استوار نماید و در پاره ای موارد عقب نشینی را بر استواری و پایداری ترجیح می دهد.

 

به اعتقاد ما با ساختار فعلی امکان ادامه حیات و حضور جدی سازمان در مناسبات درونی و بیرونی میسر نمی باشد و ضروری است با تدوین ساختار کارآمد، روح تازه ای به سازمان دمیده شود. گروه مهندسان حامی برای این مسئله مهم برنامه ریزی نموده و طرح و برنامه خود را تقدیم هیئت مدیره منتخب دوره هشتم خواهد نمود.

 

اهمیت انتخابات دوره هشتم و لزوم مشارکت بالای اعضاء/عدم اعتماد به گروه های جعلی و شب انتخاباتی و فاقد ساختار تشکیلاتی/پيشنهادی برای هیئت اجرایی انتخابات

به اذعان خود اعضای هیئت مدیره دوره هفتم تفرق و چنددستگی که از روزهای آغازین دوره شکل گرفته، همچنان در روزهای پایانی نیز استمرار دارد، حال سوال اینجاست که با این ترکیب از افراد هیئت مدیره، آیا میتوان اهداف و برنامه های مورد انتظار اعضاء را پیش برد؟

مسلما چنین ترکیب در هیئت مدیره فاقد کارنامه قابل قبول در دوره تصدی بوده و اگر اقداماتی هم صورت پذیرفته باشد محصول حرکت انفرادی و پیگیری انفرادی برخی افراد آنهم منقطع و فاقد هرگونه پشتوانه های حمایتی بوده و قطعا بواسطه عدم اين هماهنگی، کارشکنی هایی برای آنها شکل گرفته است.

 

واکاوی بررسی ها در این رابطه نشان می دهد که این پدیده معلول عوامل متعددی است که به اختصار به آنها اشاره میشود:

۱) در فرایند قبل از انتخابات دوره هفتم، معدود تشکلها و گروه های مهندسی وجود داشتند که به صورت کاملا تشکیلاتی و حرفه ای با اهداف و برنامه های مشخص و در راستای مطالبات جدی اعضاء شکل گرفته و فعالیت نمودند. اغلب تشکل ها و گروه ها در فاصله اندک یک تا چند ماه قبل از انتخابات آن دوره شکل گرفته و درست در روز بعد از انتخابات خاموش شدند و کمتر گروه و تشکلی باقی ماند تا از هیئت مدیره، مطالبات اعضاء را پیگیری نموده و برنامه های ارائه شده توسط کاندیداهای هیئت مدیره منتخب را مطالبه نماید. طبیعی است هیئت مدیره ای که از آن انجام و پیشبرد امور به صورت حرفه ای مطالبه نشود، برنامه ها که البته در آن دوره بیشتر شعار های تبلیغاتی بودند را به فراموشی سپرده و در محلول روزمرگی غوطه ور خواهند شد. لذا در دوره هفتم، گروه ها و تشکلها وظیفه و رسالت خود را در رقابتهای انتخاباتی تا روز انتخابات آن دوره جستجو می کردند، حال آنکه رسالت واقعی هدایت و مطالبه گری از اعضای هیئت مدیره در دوران تصدی آنها است.

۲) هم اکنون شاهد هستیم که تعدادی از گروه های خاموش شده آن زمان، با نامهای جدید در این دوره، باری دیگر روشن شده و به عرصه رقابت های انتخاباتی وارد شدند. این تغییر عناوین و بازتولید با نام نوین گواه عدم استمرار و ثبات آنهاست. لذا با اعتماد به چنین گروه ها و تشکلهایی چطور امکان دارد سرنوشت این سازمان تغییر کند و در مسیر بهبود گام بردارد؟

علت و عوامل متعدد دیگری منجر به ایجاد روند دوره هفتم شد که در این نوشتار از آنها صرف نظر می گردد، اما آنچه که در واکاوی وقایع گذشته مهم است؛ آموزه های حاصل از تجارب صورت پذیرفته و گام برداشتن مفید و موثر در یک مسیر صحیح است.

 

انتظار از سازمان نظام مهندسی ساختمان با این پتانسیل بالای اعضای تخصصی در هفت رشته تخصصی این است که در بسیاری از سیاستگذاری های کلان شهرى و کشوری(ملی) به عنوان یک سازمان مرجع حرفه ساختمان تاثیرگذار باشد ولی با کمال تأسف تاکنون چنین چیزی تحقق نیافته است و در مجموع شأن و منزلت سازمان از این حیث رعایت نشده و شاهد آنیم که این سازمان عملا تبدیل به یک سازمان کاملا اداری شده و رسالت اصلی و ماموریتهای حرفه ای و صنفی آن فراموش شده است. لاجرم تداوم چنین روندی با وجود مطالبات اعضاء، امکان پذیر نبوده و به اعتقاد ما سازمان در همه جنبه ها نیازمند تحولی بزرگ و بنیادین می باشد.

از اینرو انتخابات دوره هشتم میتواند در عرصه حیات حرفه ای سازمان بسیار سرنوشت ساز باشد.

 

به هیئت محترم اجرایی انتخابات دوره هشتم به منظور پیشگیری از شکل گیری گروه های شب انتخاباتی و ممانعت از تبلیغات و هرگونه اختلال در روز انتخابات پیشنهاد میشود طی روزهای پیش رو اقدام به شناسایی گروه ها و تشکل های فعال انتخاباتی نموده و از پتانسیل نمایندگان معرفی شده از سوی ایشان جهت نظارت بر صندوقها بهره مند شود.

گروه مهندسان حامی نيز تمامی تلاش و بضاعت کارشناسی و تجارب خود را در جهت آگاهی بخشیدن به اعضای محترم و مهندسان گرامی در این صنف بکار گرفته و امیدوار است اعضا با مشارکت جدی در انتخابات پیش رو، به شناسایی افراد و گروه های با اصالت مبادرت ورزیده و با منزوی ساختن گروه های شب انتخاباتی و بدون عقبه و شناسنامه عملکردی، نسبت به انتخاب هیئت مدیره هماهنگ، پرانرژی و مجرب اقدام نمایند.

 hami

گروه مهندسان حامی؛ از آغاز تاکنون/طراحی ساختاری؛ برنامه محور، نتیجه گرا و آینده نگر/دعوت به همکاری جهت غنا بخشیدن و ارتقاء کیفی برنامه ها

 گروه مهندسان حامی در سال ۱۳۹۴ تاسیس گردید و در دوره انتخابات قبل نیز حضور داشت و طبق نظر رقبای انتخاباتی آن زمان نتایج مطلوبی را نیز نسبت به سایر گروه ها کسب نمود. این گروه، پس از انتخابات غیر فعال نشد و با بازنگری ساختار خود در جهت ایجاد تشکلی حرفه ای به شناسایی نقاط قوت و ضعف خود پرداخت و با تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن ضعف ها همراه با بازسازی ساختار و ایجاد لایه های مختلف علمی و عملیاتی، تصمیم سازی و تصمیم گیری برای تولید، اجرا و نظارت بر برنامه های مورد اولویت در راستای افزایش مشارکت اجتماعی فعالان صنف مهندسی گام برداشت. لذا حامی یک گروه و تشکیلات کاملا برنامه محور با اهداف شفاف و معین و مشخص است و بدین صورت کلیه تصمیمات و برنامه ها پس از تصویب در اتاق فکر و تایید هیئت مدیره آن به مرحله اجرا وارد میشوند، این گروه هم اینک در حال بررسی و نهایی نمودن برنامه جامع اداره سازمان در دوره هشتم در گروه های تخصصی زیرمجموعه خود می باشد و علیرغم صدور فراخوان، مجددا از این فرصت استفاده نموده و از کلیه اعضای علاقمند و فعال سازمان دعوت می نماید تا با عضویت در گروه های تخصصی حامی برای غنا بخشيدن و ارتقای کیفی این برنامه ها به ما یاری رسانند.

 به اعتقاد ما زمان آن فرا رسیده است که سازمان به دور از قیل و قال های سیاسی و صرفا بر اساس مبانی صنفی و حرفه ای به جایگاه و شأن خود رجوع کند، معیار ما تجربه، تخصص و تعهد حرفه ای و توانایی مدیریت و راهبری افراد جهت انتخابات پیش رو می باشد و بر اساس ماموریت ها و چشم اندازهای ذاتی سازمان، سیاست و سیاست ورزی را خلاف منافع جمعی و صنفی دانسته و معتقدیم این دو مقوله با هم جمع پذیر نمی باشند و در درازمدت باعث تخریب و تضعیف همدیگر خواهند شد.

از این رو از کلیه دلسوزان و فرهیختگان صنف مطالبه و تمنای یاری نموده و دست اعضاء و گروه ها و تشکلهای همسو را به گرمی فشرده و امید داریم در دوره پیش رو بتوانیم سهم بسزایی در تحول بنیادی و عمیق در این سازمان تخصصی مهم داشته باشیم.

 

learn2 masabeghe nazar maghale