چه رشته‌هایی می‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند؟

با تخصصی تر شدن علوم و گسترش رشته ها و شاخه شاخه شدن هر رشته و بوجود آمدن رشته ها و گرایش های جدید در دانشگاه ها، در سال های اخیر یکی از دغدغه های خیلی از داوطلبان آزمون نظام مهندسی این بوده که آیا میتوانند در این آزمون شرکت کنند و یا در کدام صلاحیت این آزمون حق شرکت دارند؟

photo 2018-10-19 19-34-45

 در حال حاضر آزمون نظام مهندسی در رشته ها و صلاحیت های زیر انجام میشود:

 ۱– رشته عمران (سه صلاحیت)

آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

آزمون نظام مهندسی عمران اجرا

آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

 

 ۲- رشته معماری (سه صلاحیت)

آزمون نظام مهندسی معماری نظارت

آزمون نظام مهندسی معماری اجرا

آزمون نظام مهندسی معماری طراحی

 

۳- رشته تاسیسات برقی (دو صلاحیت)

آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت

آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی

 

۴- رشته تاسیسات مکانیکی (دو صلاحیت)

آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت

آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

 

۵- آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری

 ۶- آزمون نظام مهندسی شهرسازی

 ۷- آزمون نظام مهندسی ترافیک

 اما سوال اینجاست که چه رشته های دانشگاهی میتوانند در این آزمون شرکت کنند؟

 طبق ماده 6 قانون نظام مهندسی رشته های اصلی مهندسی شامل هفت رشته؛ عمران، معماری، برق،شهرسازی،مکانیک، ترافیک و نقشه برداری می باشد.

 اما در ماده 7 گفته شده رشته های مرتبط هم میتوانند عضو سازمان نظام مهندسی شوند و رشته مرتبط به رشته هایی گفته میشود که عنوان آن با رشته اصلی متفاوت بوده ولی محتوای علمی آموزشی آنها با رشته های اصلی بیش از 70% در ارتباط باشند.

 خب برای دوستان سوال پیش میاد این 70% ارتباط توسط چه کسی تایید میشود و اینکه با توجه به صلاحیت های هر رشته اصلی (نظارت،اجرا،طراحی،محاسبات) دوستانی که در رشته های مرتبط هستند در کدام یک از صلاحیت ها حق گرفتن پروانه دارند؟

 در تبصره 2 ماده 7 قانون نظام مهندسی، توضیح داده شده موارد بالا توسط کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزیر مسکن و شهرسازی، وزیر فرهنگ و آموزش عالی و رئیس سازمان تعیین میشود که این کمیسیون به کمیسیون هم ارزی معروف است.

 طبق آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته های زیر جزء رشته های مرتبط برای هر یک از رشته های اصلی تشخیص داده شده و میتوانند در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند.

 1) رشته های مرتبط با رشته عمران:

 مهندسی عمران- دبیری فنی، مهندسی عمران- عمران آب، مهندسی عمران- راهسازی، مهندسی عمران- عمران روستایی، مهندسی عمران- کاربردی، مهندسی عمران- تکنولوژی عمران، مهندسی عمران- ساختمان سازی، مهندسی عمران- خط و ابینه، مهندسی عمران- عملی، مهندسی عمران- ساختمان، معادل لیسانس مهندسی عمران- عمران

 

2) رشته های مرتبط با معماری

 دبیری فنی معماری، معماری سنتی، مهندسی معماری- مرمت و احیای بناهای تاریخی

 

3) رشته های مرتبط با نقشه برداری

 معادل کارشناسی مهندسی نقشه برداری

 

4) رشته های مرتبط با ترافیک

مادل کارشناسی مهندسی ترافیک، راه و ترابری

 

5) رشته های مرتبط با تاسیسات مکانیکی

معادل کارشناسی تاسیسات مکانیکی (حرارت و سیالات)، کارشناسی مهندسی مکانیک (طراحی و جامدات)، دبیری فنی مکانیک (حرارت و سیالات)

 

6) رشته های مرتبط با تاسیسات برقی

معادل کارشناسی برق (قدرت)، دبیری فنی برق(قدرت)، مهندسی برق-مخابرات، مهندسی برق-کنترل، مهندسی کنترل و ابزار دقیق، مهندسی تکنولوژی کنترل و ابزار دقیق

 

7) رشته ها مرتبط با شهرسازی

شهرسازی- طراحی شهری، شهرسازی-مهندسی محیط، شهرسازی- محوطه سازی و طراحی فضای سبز،شهرسازی-کارشناس ارشد برنامه ریزی محیط یا محیط زیست

شاید دوستانی باشند که اسم رشته آنها در لیست بالا نباشد ولی رشته آنها مرتبط با یکی از 7 رشته اصلی باشد آنها باید چه کاری انجام دهند؟

آنها نیز میتوانند مدارک زیر را به کمیسیون هم ارزی ارسال کنند و این کمیسیون بعد از بررسی مدارک مشخص میکند که داوطلبان با گذراند چه دروسی میتوانند در کدام صلاحیت شرکت کنند. البته باید توجه داشت که جهت معرفی کسری واحدها توسط کمیسیون هم ارزی رشته ها، معدل کل تحصیلی برای دانشـگاه هـای دولتـی حـداقل ۱۴ و بـرای دانشگاه های آزاد اسلامی حداقل ۱۵ الزامی می باشد.

 مدارک لازم جهت ارسال به کمیسیون هم ارزی:

 ۱ - تکمیل فرم درخواست متقاضی

 ۲ - ارائه رونوشت مدرک تحصیلی دانشگاهی (مطابق بند الف ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان)

 ۳ - ارائه رونوشت پروانه اشتغال بکار مهندسی پایه دو نظارت

 

۴ - ارائه ریز نمرات تحصیلی که به تأیید دانشگاه مربوطه رسیده باشد و یا کاتالوگ دانشگاه چنانچه ریزنمرات به زبان غیراصلی باشد ترجمه الزامی است.

learn2 masabeghe nazar maghale